Středověký hrad

Název: Středověký hrad (Castello medioevale)Středověký hrad
Vydavatel: Marca Stella, Itálie
Rok vydání: 40.-50. léta 20. století
Autor: neznámý
Formát: 49,5 × 35 cm
Počet vystřihovacích dílů: 19
Reprint: ABC č. 1 / roč. 52 (vyšlo 3. 1. 2007) – v ABC zmenšeno
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

„Buon giorno cara mia princessa bella bellissima,“ toužebně volá do otevřeného okna na krásnou dívku zamilovaný nápadník a doufá, že právě on bude tím šťastným a získá její srdce, srdce princezny. Ani středověká romantika a hravost neušla autorům papírových modelů, a tak vám můžeme představit další neobyčejnou vystřihovánku.

Dnešní ukázku z archivu historických vystřihovánek můžeme nazvat stoletou novinkou jen s nadsázkou, neboť model středověkého hradu z italského vydavatelství Marca Stella (v překladu Značka Hvězda) pochází ze čtyřicátých nebo padesátých let 20. století. V Itálii se první vystřihovací archy s figurkami vojáků nebo betlémů objevily ve třicátých letech 19. století. Na počátku 20. století vzniklo mnoho nových vydavatelství zabývajících se produkcí vystřihovánek a papírových modelů. Za všechny jmenujme Eliseo Macchi, Cartoccino nebo Marca Auquila. Vydavatelství Marca Stella, od kterého pochází dnešní ukázka, existovalo od konce 19. století do  2. poloviny 20. století.

Marca_Stella-logoStáří vystřihovánek Marca Stella lze přibližně určit podle podoby firemního znaku, který je vždy na archu přítomen. Z počátku to byla pěticípá modrá, posléze šesticípá červená hvězda s názvem firmy. Po roce 1920 se emblém změnil na modrou šesticípou hvězdu se žlutým nebo červeným středem a od čtyřicátých let až do svého zániku v roce 1960 se Marca Stella prezentovala červenou pěticípou hvězdou se jménem. Z tohoto období pochází i náš model hradu.

Marca_Stella-letadlo

Ukázka vystřihovánky letadla z produkce Marca Stella

Středověký hrad – pokyny ke stavbě:

Středověký hradStavba hradu se skládá ze dvou obytných budov, věže s cimbuřím a přístavby. Fotografie slepeného modelu vám bude dostatečným návodem. Jako vždy doporučujeme, než se stavbou započnete, důkladně si vystřihovánku prostudovat, narýhovat jednotlivé části a opatrně díly vystříhat, popřípadě vyřezat. Ještě než vlepíte do cimbuří čtvercový díl dlažby vrcholu věže, zabarvěte jej z rubu červenou barvou, nebo ho podlepte červeným papírem. U lepení budov postupujte velmi přesně, aby se vám stěny a střechy nezkroutily. Na sestavený hrad přilepte věže a komín. Model je hotov a nezbývá, než zaretušovat bílé hrany ohybů a střihů, pokud jste to nedělali již v průběhu stavby. Umístěním hradu na pevnou podložku, kterou si můžete připravit např. z pivního tácku, získáte prostor pro oživení okolí hradu figurkami.

Arrivederci amici u dalších historických vystřihovánek,

-JoK-

Středověký hrad Středověký hrad

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..