Název: Švýcarský dům (Schweizerhaus)
Vydavatel: Oehmigke & Riemschneider, Neuruppin, Německo
Rok vydání: cca 1900
Autor: neznámý
Formát: 20 × 15,5 cm
Počet vystřihovacích dílů: 12
Reprint: –
Tato prastará vystřihovánka pochází z Německa z konce 19. století a vydalo ji vydavatelství Oehmigke & Rhiemschneider z Neuruppinu. Jde o stavbu, pro kterou se vžil název Švýcarský dům a která byla ve své době doslova fenoménem – a proto i častou předlohou konstruktérům papírových modelů.
Švýcarský dům je výtvorem 2. poloviny 18. století a stal se symbolem čistého a zdravého života nejen pro obyvatele měst, ale i královských dvorů. V 19. století se typizoval a vyvinul v „chalet“, dřevěný dům, který se průmyslově vyráběl ve Švýcarsku v rozmezí let 1875 – 1900 a byl prodáván do celého světa. Chalet měl vždy své následovníky, ať už ve skutečných stavbách, nebo alespoň v modelech. Hlavní znaky takového domu tvoří z kamene zděné přízemí, roubené patro z tesaných kmenů, balkóny (někdy i po celém obvodu domu) a na střeše ploché balvany a dlouhé dřevěné latě.
Průmyslová revoluce v 19. století pozvedla zájem o život ve Švýcarsku, který byl všeobecně považován za ideální a dokonalý. Tak se chalet stal i vděčným námětem tvůrců papírových vystřihovánek, neboť lepší je mít dům alespoň z papíru, než nemít žádný.
Švýcarský dům – pokyny ke stavbě:
Model Švýcarského domu není nijak složitý a postaví jej i méně zkušený modelář. Nejpracnější část stavby vás čeká při vyřezávání otvorů na obou balkónech mezi jednotlivými sloupky a stejně tak u zábradlí schodiště. Pokud ale budete přesní a trpěliví, jistě i toto s uspokojením zvládnete. Nejdříve díly balkónů a schodiště z rubové strany nabarvíte hnědou barvou. Pak si narýhujete všechny lomové čáry a díly vystříháte, případně podle pravítka skalpelem nebo modelářským nožem vyřežete. Zaretušujete lomové hrany a viditelné hrany po stříhání. Stavbu začnete slepením obvodových stěn. Pokračujete přilepením balkónů. Na „sucho“ si vyzkoušíte, jak budete lepit střechu. Musíte být velmi přesní, protože kraj střechy se lepí na horní hranu balkonu a nemá žádný přesah. Stavbu domu dokončíte přilepením přístavby, schodiště a komínu. Model Švýcarského domu umístěte na barevně upravenou podložku, např. pivní tácek, a pro oživení doplňte figurky.
-JoK-