Thomas Flyabout 1909

Název modelu: Thomas Flyabout 1909 
(u návodu zařádil šotek a nadrásal tam „Thomas  Plyarout“)
Autoři: Richard Vyškovský a Pavel Blecha
Vydavatel: ABC č. 23 / roč. 13 (vyšlo 11. 8. 1969)
Měřítko: Neuvedeno, cca 1:42
Rozsah: 0,9 str. A4
Počet dílů: 18 číslovaných, 31 fyzických
Autorský kód modelu: BV 0.05
Lepeno: říjen-prosinec 2012 (-StF-)
Další info:

  • 5. model autoveteránu tandemu Blecha-Vyškovský v ABC.
  • Zkonstruováno podle kovového „angličáku“ Matchbox řady Models of Yesteryear, 1909 Thomas Flyabout, kód Y-12B z pol. 60. let, který je v měřítku 1:48.
  • Vystřihovánka neobsahuje střechu vozu – patrně by se už na stránku nevešla.

Thomas Flyabout

Nastal čas opět doplnit depo starých „angličáků“ z ABC. Na řadě je ve své době luxusní, prostorný a dokonalý Thomas Flyabout. Pánové „BV“ jej zkonstruovali opět podle kovového angličáku, o čemž svědčí shodné konstrukční prvky, příbuzná modrá barva vozu a též text u návodu – je zde převzat údaj z krabičky o exempláři vozu v muzeu ve městě Reno v USA (slepený model je starší kousek od kolegy RoBertina):

Thomas Flyabout

Toto je model z archivní bedny rodiny Vyškovských:

Thomas Flyabout

Jak vidno, prací prášek TIX byl na sklonku 60. let hitem – přímo drtivě působí reklamní větička ve vystřihovánce: Stejně vynikající, jako byl ve své době automobil Thomas Flyabout, je dnes mezi pracími prostředky TIX. Skutečně porovnatelné produkty 😎 .

I jal jsem se opět rušivou propagandu z dílů pěkného veteránka odstranit, poté vytištěno na lejzru na papír 160 g (originálů mám v archivu 3 ks). Kresba všech těch rovnoběžek a pásečků byla fakticky jemná, což tiskárna v časopise dost zazdila . . .
   

Tož, let’s go . . .
 

Kryt motoru je taková klasická truhla na poklady 😎 . Snímek níže vpravo – zadní mřížku nakreslil RV přesně podle angličáku…
 

Pokračuji díly karosérie:
 

Okna jsou jistěže prosklená a skla předních svítilen zakápnuta Herkulesem pro drobný optický efekt (foto vlevo níže). Vpravo je ukázka typického přístupu a stylu RV – svítilny zkonstruoval mnohem robustnější, než jsou u angličáku. Je to tím, že RV měl tendenci šetřit modeláře, pokud jde o pidi-dílky. Jeho názor tehdy byl: Nakreslím cokoli malého, ale slepíte to pak? 😎
 

Přimajznuta hlavní karosérie se sedačkami a pak blatníky:
   

Žmouraje v podzimním šmourném dni jsem přiklejnul aspoň držák rezervního pneu s rezervní obručí. Oproti návodné kresbě jsem trojramenný držák pootočil do polohy dle angličáku – jeden paprsek jde kolmo dolů a dva jsou nahoře do stran. V návodu je tomu naopak – jedno rameno kolmo vzhůru a dvě dole:
 

Nyní přifařena jen drobnička – volantek. No, není bůhvíjak oslnivý, chtěl jsem ale zachovat původní kresbu RV. Vyřezat ty vzduchy byl vopr… chci říci radost. Takže, příště už kostitřasa postavíme na kola.
 

Model je šťastně hotov, více obrázků v Galerii.

-StF-

Thomas Flyabout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..