Venkovský krámek

Název: Venkovský krámekVenkovský krámek
Vydavatel: Robrahn & Co. in Magdeburg, Německo
Rok vydání: cca 1883
Autor: neznámý
Formát: 20,5 × 17 cm
Počet vystřihovacích dílů: 12
Reprint: ABC č. 12 / roč. 61 (vyšlo 7. 6. 2016)
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

RCM-logoModelem venkovského krámku se nám představuje německá tiskárna a vydavatelství Robrahn & Co. z Magdeburgu. Tuto firmu založil v roce 1823 Eduard Robrahn a nabízel litografický tisk obrázkových listů a knih. S nástupem jeho syna Rudolfa v roce 1856 se sortiment rozšiřuje o vystřihovánky. Z počátku výhradně jesličkové archy obsahovaly německé názvy občas doplněné o české a maďarské. Známé jsou i vystřihovánky označené italsky, francouzsky, anglicky a španělsky, což dokazuje, jak široký trh Robrahnova produkce zaujímala.

Venkovský krámekNa počátku 20. století začalo vydavatelství používat značku složenou z písmen RCM umístěných do erbovního štítu. Firma zanikla ve třicátých letech. Model našeho krámku byl vytištěn pravděpodobně v roce 1883 a je v originále nazván Farmerhütte, v doslovném překladu farmářova chýše. List s vystřihovánkou je součástí velkého archu obsahujícího tři další stavby (náhled vpravo); s podobnými „čtyřmodelovými“ tisky se setkáváme i u jiných vydavatelů.

Ukázky dalších vystřihovánek z produkce RCM:

RCM-Jezisovo_narozeni RCM-vetrny_mlyn

Venkovský krámek – pokyny ke stavbě:

Venkovský krámekModel venkovského krámku není složitý. Dobře si prostudujte jednotlivé díly vystřihovánky a za pomocí ostrých nůžek, modelářského nože, pravítka a lepidla se můžete pustit do díla. V průběhu stavby doporučujeme retušovat vodovými barvami hrany střihu a ohybu. K dokonalosti již jen zbývá osadit hotový model na barevně upravenou podložku a oživit pečlivě vystřiženými figurkami. Namísto návodové kresby i textu vám poslouží malý obrázek a fotografie slepeného modelu.

-JoK-

Venkovský krámek Venkovský krámek Venkovský krámek Venkovský krámek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..