Vila s arkýřem

Název: Vila s arkýřemVila s arkýřem
Vydavatel: neznámý, Německo
Rok vydání: cca 1900
Autor: neznámý
Formát: 18 × 15,5 cm
Počet vystřihovacích dílů: 12
Reprint: –

Koncem 19. století se objevily malé aršíky s vystřihovánkami figurek i třírozměrných modelů. Do té doby přetrvával formát cca 30×40 cm. Zmenšení mělo jistě svůj důvod. Především v této velikosti můžeme shledat její praktičnost. Na malém prostoru je umístěn celý, poměrně jednoduchý model, který je schopen zhotovit i méně zkušený stavitel, chceme-li modelář. Cenově byl jistě také přijatelnější než několikastránkové velkoformátové modely např. hradů. Můžeme se opět domnívat, že první vystřihovací listy o rozměrech cca 15×18 cm obsahovaly skupiny figurek k betlému.

Naše ukázka prastaré vystřihovánky pochází z Německa z přelomu 19. a 20. století; přesnější údaje bohužel neznáme. Předlohou modelu vily s arkýřem, jak jsme jej nazvali, byla stavba postavená v historizujícím slohu, jenž byl ve 2. polovině 19. století v Evropě velmi oblíben.

Vila s arkýřem – pokyny ke stavbě:

Vila s arkýřemModel není nikterak složitý a zvládnou ho postavit i méně zkušení začátečníci. Předpokladem zdárného dokončení je, jako u každého jiného modelu, přesnost a čistota práce a především trpělivost.

Začněte narýhováním všech lomových čar. Sestavte obvodové stěny domu. Zdobený boční štít z rubové strany zabarvěte červenou barvou. Opatrně vlepte střechu tak, aby se vám boční zdi neprohnuly směrem do středu budovy. Nyní přilepte střechu vikýře. Sestavený díl arkýře přilepte na vyznačené místo na stěně. Vystřihovánka neobsahuje díl podlahy balkónu horní části arkýře, což není na závadu. Pokud byste podlahu chtěli na modelu mít, vytvoříte ji z kousku přistřiženého barevného nebo obarveného papíru a vlepíte těsně pod vchodové dveře na balkon. Teprve potom přilepíte arkýř. Stavbu vily zakončíte osazením komínu.

Model doporučujeme přilepit na upravenou podložku, např. z pivního tácku. Doplněním vystřihanými stromy a keři, mezi kterými se prochází zřejmě paní vychovatelka se svým svěřencem, jenž si hraje s obručí (dnes zcela zapomenutou hračkou), model oživíte.

-JoK-

Vila s arkýřem Vila s arkýřem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..