Vinohradnické stavby

Název modelu: Vinohradnické stavby (Doplňky kolejiště 1)
Autor: Richard VyškovskýNo_PCs1
Vydavatel: ABC č. 14 / roč. 21 (vyšlo 16. 3. 1977)
Reedice: ABC č. 18/39 (5. 5. 1995) pod názvem Doplňky kolejiště 1.
Měřítko: cca 1:150 (neuvedeno), půdorys komplexu: ~105×60 mm
Rozsah: 0,9 str. A4
Počet dílů: 30 číslovaných / 30 fyzických papírových + 12 ks trámků ze sirek
Doprovodný článek: ano
Lepeno: z originálu z 1. vydání v srpnu-září 2017, dokončeno 5. 11. 2017 spolu s Doplňky kolejiště 2 (-StF-)

Byli jste šťastlivci, co měli doma vláčky? Čili modelové kolejiště TT, N či jiné? Já ne! Ne že bych kvůli tomu v dětství propadal depresím a utápěl traumata v Alpě s cukrem, to ne, zábavy bylo dosti i bez něj, ale faktem bylo, že mne tak trochu míjela tématika železničního modelářství, kterému se časopis ABC systematicky věnoval.
Nejinak tomu bylo u série malých milých účelových staveb Richarda Vyškovského, které byly vysloveně určeny pro modelová kolejiště, coby doplňky do krajiny k větším budovám.
Vinohradnické stavby z jižní Moravy tvořily první část těchto drobných doplňků. Jelikož jsem kolejiště neměl, do této vystřihovánky jsem jako školák nešmiknul. Nyní je ovšem situace zcela jiná – kolejiště tedy stále nemám, ale již jsem do ní šmiknul. Kolem finální stavbičky tedy neposviští rychlík Strážnice-Vracov, ale bude umístěna na malé podložce jako solitér – vhodné jako dárek pro stréca vinaře.

Vinohradnické stavbyVinohradnické stavby

Vinohradnické stavby jsou jednou z prvních vystřihovánek, které vytvořil Richard Vyškovský již sám, bez grafické výpomoci tehdejšího kolegy z práce Pavla Blechy. Tímto dílem začíná éra Skansenu ABC již čistě pod taktovkou arch. Vyškovského (s jedinou výjimkou, vodním mlýnem z čísla 24/21 – to byl poslední počin obou autorů v ABC).

Vinohradnické stavby – slepení modelu

Před stavbou jsem měl dilemno, zda rozpižlat první či druhé vydání. Nakonec jsem se rozhodl pro echt-první a starší kousek, i když papír je svou kvalitou dost za hranou: tenký a chlupatý, navíc zažloutlý – viz náhled vystřihovánky výše. Ovšem samotný tisk se jevil lepším než u reedice, jejíž barvy (u mého výtisku) trpí jemným, ale viditelným pruhováním. Zažloutlost mi nedovolí retušovat bílé hrany čistě bílou barvou, ale budu muset namíchat lehce nažloutlý nádech.

Všechny větší plochy stěn a střech je nutné podlepit. Richard Vyškovský měl takový konstrukční zvyk, který není úplně ideální: prořezy ve stěnách pro vsunutí zalepovací chlopně jiného dílu. Přilepený díl je sice dobře zafixován z rubu sousední stěny, ale pevnost samotné stěny řezem silně utrpí. Čili kde to jde, tam jsem se řezu do stěn raději vyhnul a chlopeň lepím z líce – pokud bude skryta očím. Tuhost objektu tak zůstane nenarušena.

Lisovna a sklep

Vinohradnické stavby se skládají ze tří celků, které jsou ovšem spojeny do jediného pevného modelu: přízemní lisovna, sklep bez nadzemní budovy a patrová lisovna se sklepy. Začínáme lisovnou a průčelím sklepa:

   

Pozor při nasazování střechy 9+10, je to docela obtížný krok (pro člověka, ale jednoduchý pro lidstvo):

   

Drobnou provozní obtíž jsem zaznamenal u pokynu vyrobit trám C o délce 44 mm: současné běžné zápalky jsou dlouhé jen 40 mm. Neměl jsem po ruce žádný vhodný kousek lišty, tak jsem si vypomohl proužkem tlustšího kartonu.
Trojici sloupků B, které podpírají převislou střechu, vlepím až po nalepení modelu na podložku.
V lavičce 28+29 a žebříku 30 jsem vyříznul volné meziprostory.

Patrová lisovna

Třetí stavbou vinohradnického mini-komplexu je patrová lisovna, elegantní stavbička se sloupky a schodištěm.
Zadní terén 19 obsahuje drobnou chybku v kresbě: trojúhelníček s kouskem zdi se ohýbá z rubu – jeho ohybová čára tedy má být čerchovaná, nikoli čárkovaná.
Střecha vikýře 23: díl vystřihovánky má chybné číslo 13 (v návodné kresbě je správně 23). Rub okraje střechy vikýře je viditelný a není barevně řešen => zamalovávám jej okrovou barvou.

   

Vystřihovánka se lepí dobře, je přesná, vše hezky sedí – až na jediné místo, které mi nesedlo: napojení terénů vzadu za objekty. Svah 8 a terén 12+19 se mi neslícovaly ideálně. Ale u terénu se to „vsákne“, nějak tomu už pomohu retuší či ždibkem molitanové trávy. Obě sousední plochy trávníků mají též dosti odlišný odstín zeleně:

Všechny tři objekty se spojí v jediný celek se svažitým terénem:

   

Ještě drobná podložka + poslední pohled na model zevnitř, kde je patrné, jakým způsobem podlepuji větší plochy:

 

Zbývá přidat chybějící sloupky B u lisovny, žebřík 30 (vyrobil jsem z jednoho originálu, který má líc a rub, žebříky dva), lavičku 28+29 a vinohradnické stavby jsou hotovy:

Vinohradnické stavby Vinohradnické stavby

Vinohradnické stavby

Galerie modelu je v sekci Fotogalerie. No a když jsem spáchal první část doplňků, nezbývá než se pustit i do části druhé…

-StF-

Vinohradnické stavby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..