Redakce ABC mívala mnoho výtečných nápadů pro podnícení zájmové činnosti svých čtenářů a jedním z nich byla Déčka ABC. Šlo o specializované vystřihovací sešity formátu A4, takové Greatest hits ábíčkovských konstruktérů papírových modelů, především pak arch. Richarda Vyškovského, jehož dílo patřilo mezi přáteli vystřihovánek k nejoblíbenějším.
Déčka ABC – tucet báječných sborníků vystřihovánek
V těchto sešitech zpravidla dostaly prostor papírové modely známé ze stránek ABC, ale občas byl v Déčkách vydán i premiérový unikát – osobně si nejvíce cením orbitální stanice Saljut Ladislava Badalce a vozů F1 Michala Antonického. Prima perličkou je i raketoplán Challenger či malý soutěžní vůz ABC Delta Richarda Vyškovského – o tyto vzácnosti byla Déčka zajímavější a vyhledávanější. Dodnes patří k zajímavým sběratelským artiklům. Sešity Déček tak výtečně uspokojovaly poptávku čtenářů po starších a atraktivních papírových „kouscích“, kteří v době před-e-mailové zahrnovali redakci dopisy se svými prosbami a podněty.

Sbírka všech sešitů Déček ABC. První sešit Déček vyšel dvakrát – 1. vydání koncem roku 1985 a 2. vyd. v říjnu1986. Na obrázku je patrné, že 1. vydání není správně oříznuto – má větší formát, modely uvnitř jsou ale stejně velké jako u opakovaného vydání.
Sešitů Déček vyšlo v letech 1985–1991 celkem 12. Byly koncipovány tematicky a zmapovaly téměř všechna oblíbená modelářská témata (snad jen s výjimkou bojové a letecké techniky, i sešit lokomotiv či autoveteránů by jistě šlo snadno zaplnit). Redakčně byla Déčka připravena pečlivě a výpravně – lví podíl na tom měl odpovědný redaktor Martin Pilný.
Kromě vystřihovánek, které tvořily v Déčkách hlavní a nosnou náplň, zde čtenáři–modeláři našli doprovodné obrázky, informační texty a též názorné školy papírového modeláře s návody, radami a ilustracemi, jak co nejlépe sestavit papírové vystřihovánky, které připravili Martin Pilný a dvorní ábíčkovský autor vystřihovánek, arch. Richard Vyškovský. Výchova k papírovému modelářství zde byla odvedena přímo vzorově.
Tisková kvalita Déček byla (na svou dobu) solidní a vystřihovánky z nich měly pro stavitele i další výhodu – rubové stránky vystřihovánek byly čisté, bez tisku, díky čemuž se s nimi lépe pracovalo (při rýhování z rubu nebo lakování).

Obálka prvních Déček s působivými ilustracemi Václava Krále (logo ABC v pravém horním rohu je poněkud „naznačené“)
Pečlivá příprava se projevovala už na obálkách sešitů – za pozornost stojí hned první dva sešity, se špičkovými titulními ilustracemi designéra Václava Krále (Déčka 1) a Jaroslava Velce (Déčka 2). I další výtisky mají obálky přitažlivé oku čtenářovu.
Cena sešitů se po léta držela na sedmi korunách (ABC stálo v těch dobách 3 Kčs), až úplně poslední, dvanáctá Déčka ABC s modely vozů Formule 1 podražila na „baťovských“ 11,90 Kčs – to už se psal rok 1991. Divoký růst cen papíru (a vůbec všeho) po roce 1990 znamenal i ukončení edice Déček – a nejen jich, i velkoformátových Speciálů ABC. Škoda! Dnes, v době moderních papírových modelů tvořených 3D-programy, jsou tyto sešity už jen předmětem nostalgických vzpomínek na všechna ta ručně kreslená díla, která se na stole měnila v parádní modely.
Podrobný seznam vystřihovánek ve všech dvanácti sešitech Déček a s galerií vybraných slepených modelů naleznete v sekci Seznamy.
-StF-
Mám doma první vydání, super podívaná
I would like to buy this book withnthen Renault GP 1906.
Is it possible
Please answer to fernandohikaru@gmail.com