Sběrné suroviny „U Kropáčků“

Z deníku papírového archeologa

16.3.2016 – tentokrát tu mám nákup z Aukra. Místo zajíce v pytli se z krabice vyvalily trosky slepených domečků:

Josef Kropáček Kolar-Nase_domecky4 Kolar-Nase_domecky5 Kolar-Nase_domecky7 Kolar-Nase_domecky8 Kolar-Nase_domecky2

Díky jednomu antikvariátníkovi se mi podařilo zjistit a nafotit i nerozstříhané původní listy. Iniciály MK mi nejprve připomínaly Marii Kvěchovou s domněnkou, že by mohlo jít o její tvorbu za svobodna, ale pak se objevil plakátek Bytová krise skončena!, čili ukázka dobové propagace vystřihovánek z 20. let, který ukázal na Miroslava Koláře:

Kolar-znacka1 Kolar-znacka2 Kolar-bytova-krise

V knize Kouzelná historie papírových vystřihovánek jsem tuto záležitost zpracoval pod heslem:

Kolář, Miroslav

Architekt působící v Brně na počátku 20. století. V roce 1920 vytvořil obdivuhodný komplet deseti lidových staveb nazvaný Naše domečky, který litograficky vytiskla brněnská Artigrafia:

Kolar-Nase_domecky Kolar-Nase_domecky-detail Kolar-Nase_domecky1

Celkem dvanáct archů obsahuje např. kostelík, statek, mlýn, pastoušku, myslivnu, ale také boží muka, včelín, bránu se zídkou a ploty nebo psí boudu. Ke každému archu je na okraji přilepen lísteček s kresbou modelu a návodovým textem.

Kolar-oponaJeště v tomtéž roce Kolář prostřednictvím Moravského papírového průmyslu v Brně-Husovicích vydává soubor dvaceti litograficky tištěných pětibarevných archů pro sestavení Českého loutkového divadla. Stylizované kubizující dekorace a proscénium se vymyká tehdejší tvorbě rodinných divadel. Bohužel, toto divadlo bylo výtvarně natolik netradiční, že nevzbudilo u zákazníků větší pozornost.

Vedle vystřihovánek od J. F. Kotrby jsou Kolářovy domečky nejrozsáhlejší původní českou vystřihovánkou až do roku 1975, kdy vyšel v Albatrosu Pražský hrad Richarda Vyškovského a Pavla Blechy. Toto tvrdím k dnešku. Zítra, za týden nebo za rok tomu může být jinak. Víme, že nevíme vše!

12.3.2016 – když nevíš, co s krabicí se starým pomačkaným papírem, nezoufej si, dej ji Kropáčkovi, tomu se možná bude líbit 🙂 . Takto se ke mně dostal tento šrot. Jde o zbytky z betlému – jeden betlémář odstranil domečky, které do betlému nepatří, a přinesl mi je. Trosky jsou z německých vystřihovacích archů z přelomu 19. a 20. století:

Josef Kropáček Srot02 Srot03 Srot04 Srot05 Srot06 Srot07 Srot08 Srot09 Srot10 Srot11 Srot12

Josef Kropáček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jsi živý či duch? *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..