Zámek

Název: ZámekZámek
Vydavatel: neznámý, Německo
Rok vydání: cca 1900
Autor: neznámý
Formát: 18 × 15,5 cm
Počet vystřihovacích dílů: 18
Reprint: ABC č. 23 / roč. 50 (vyšlo 8. 11. 2005)
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

Dobrý den, vážení návštěvníci, dovolte, abych vás přivítal na zámku Herkulesovice. Tradice praví, že zámek je takto pojmenován podle bílé tekutiny, kterou zedníci přidávali do malty místo vody, když zámek stavěli. Zámek byl postaven v romantickém stylu jako letní sídlo hraběte Střihavky z Lepenova v letech 1824 až 1827 podle plánů italského architekta Cartonniho. Prosím, postupme si do Dětského salónu…

Představuje vám další typ ze staveb, které autoři i vydavatelé papírových vystřihovacích modelů přinášeli lepení chtivým dětem i dospělým. Opět jde o vystřihovánku původem z Německa. Ačkoli se na vystřihovánce nenachází žádný přímý písemný důkaz, podle kterého bychom mohli s určitostí tvrdit, že je produktem německého vydavatelství, je to velmi pravděpodobné. Vycházíme z porovnání s jinými takto starými vystřihovánkami, u nichž je stáří a původ znám. Všechny papírové modely jsou konstrukčně stylizované a podobně, jako tomu bylo u mostu s velmi příkrými schody, je stavba zámečku nereálně úzká (a pro zajímavost: stejně jako most je i vystřihovánka zámku zrcadlově převrácená – všimněte si čísel dílů). Musíme si ale uvědomit, že tyto vystřihovánky byly vydány jako hračky, nikoli jako cvičební modely pro studenty architektury. Na naší ukázce vystřihovánky pocházející z přelomu 19. a 20. století chybí doposud vždy přítomné postavičky, jež stavby oživovaly. Z této absence figurek můžeme vyvozovat mimořádnost a fakt, že doplnění vystřihovacího archu o postavičky nebylo pravidlem. Autor dal přednost většímu množství okrasných stromů a stožárům s vlajkami.

Zámek – pokyny ke stavbě:

ZámekModel zámku zvládnou postavit i méně zkušení modeláři. Začněte slepením obvodové zdi. Na ni přilepte nejprve střechu a pak sloupoví. Na střechu osaďte zábradlí, které jste si předtím z rubové strany obarvili nebo podlepili barevným papírem. Podobně zaretušujte oba balkonky a přilepte na příslušná místa. Nejpracnější fází stavby je kopule. Pečlivě vystřihněte nebo vyřežte celý díl. Kdo bude chtít, může si pomoci pro snadnější lepení vytvořením chlopní u jednotlivých částí. Ještě než nanesete lepidlo, několikrát si vyzkoušejte, že vám tyto části k sobě po patřičném stočení pasují. Zjistíte, že se autorovi vystřihovánky tento poměrně složitý tvar zámecké kopule nepovedl stoprocentně a že ve špičce vám zůstala malá dírka. Nyní k sobě přilepujte jednu část po druhé, až dosáhnete požadovaného tvaru. Drobný otvor, který nám zůstal, zalepte zevnitř barevným papírem. Hotovou kopuli přilepte na sokl a ten posléze na střechu. Zbývají již jen dva komíny a špice na vrchol.

Pro osazení na podložku, například z pivního tácku, a doplnění stromy a vlajkami vám může být inspirací náš slepený model. Takovéto zámky stávaly a stojí dodnes uprostřed rozsáhlých zahrad a parků. Jistě jste už podobný zámek někdy navštívili, a tak se nechte inspirovat touto milou vzpomínkou.

… nacházíme se v loveckém salónku. Vnuk hraběte Střihavky z Lepenova Leopold byl důstojníkem císařské rakouské armády a bojoval v první světové válce. Jeho láska ke zbraním v něm probudila sběratelskou vášeň. Část této sbírky se nalézá právě zde.

Herkulesovicemi provázel

-JoK-

Zámek Zámek Zámek Zámek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..