Zur Geschichte des Kartonmodellbaus

Zur Geschichte des Kartonmodellbaus – Z historie papírového modelářství

Od roku 2001 vychází v Německu na pokračování rozsáhlá encyklopedie starých vystřihovánek z celého světa, Zur Geschichte des Kartonmodellbaus (Z historie papírového modelářství):

Zur Geschichte des Kartonmodellbaus

Jsou to knížky formátu A4 v měkké lepené vazbě, tištěné na kvalitním papíru, zpravidla o 64 nebo 80 stranách textu  (čili tlusté cca 6 mm), psány samozřejmě německy.
Jednotlivé kapitoly věnované historickým vydavatelům a autorům, a též seznamům či přímo katalogům vystřihovánek, jsou bohatě doplněny spoustou obrázků dobových vystřihovánek v původní i slepené podobě.

V každém dílu je dokonce drobná vložená či vlepená vystřihovací příloha, přetisk vybraného prastarého kousku. České modeláře zaujme, že ve 2. dílu encyklopedie z roku 2002 je reprint modelu malostranských mosteckých věží z Karlova mostu, který byl původně vydán v roce 1888 (!) ve slavné francouzské tiskárně Nicolase Pellerina, Imagerie d’Épinal, pod číslem 1352.

Zur Geschichte des KartonmodellbausA ještě vyzdvihněme alespoň Heft 10, desátý svazek z roku 2010, ve kterém najdeme rozsáhlý, čtrnáctistránkový profil tvorby Richarda Vyškovského, včetně seznamu jeho modelů architektury a množství obrázků. Text má název Richard Vyškovský und seine Architekturmodelle (Richard Vyškovský a jeho modely architektury).

Vydavatelé encyklopedie Zur Geschichte des Kartonmodellbaus se dozvěděli o publikaci Kouzelná historie papírových vystřihovánek, kterou sestavil a napsal Josef Kropáček a v roce 2014 ji vydal Albatros Media/Cpress – a právě přes Albatros se dostali až k Josefovi. Výsledkem tohoto kontaktu světových papírových archeologů je překlad a přetisk textu a obrázků z Kouzelné historie do dvoudílného článku v Zur Geschichte des Kartonmodellbaus.
První část textu vyšla v 18. svazku v roce 2018 (druhá část je naplánována na rok následující):

Zur Geschichte des Kartonmodellbaus

Kapitola, která přináší Josefův text a obrázky, má název Modellbaubogen aus der Tschechischen Republik, Vystřihovánky z České republiky, s podtitulem Zur Geschichte der Modellbau- und Ausschneidebogen in der Tschechoslowakischen Republik bis 1948, Teil 1, čili Z historie modelů a vystřihovánek v Československé republice do roku 1948, část 1, a má v knize rozsah 12 stran:

… ano, z poslední stránky článku se na nás usmívá samotný Pepa Kropáček a na dlani nemá nic menšího než fragment Langweilova modelu Prahy, z doby jeho restaurování.

Pokud byste měli zájem si encyklopedii Zur Geschichte des Kartonmodellbaus pořídit, pocvičit se v němčině a ohromným způsobem se informačně obohatit v oboru starých vystřihovánek, navštivte příslušné stránky vydavatele:

-StF-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..