Zvěřinec

Název: ZvěřinecZvěřinec
Vydavatel: neznámý, původ z Německa
Rok vydání: 20. léta 20. století
Autor: neznámý
Formát: 19 × 15,5 cm
Počet vystřihovacích dílů: 11
Reprint: ABC č. 24 / roč. 60 (vyšlo 24. 11. 2015)
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

Vystřihovánka zvěřince zastupuje všechna bezejmenná vydavatelství, která své archy neoznačila žádným emblémem. O původu vystřihovánky nevíme nic a vodítkem nám zůstává pouze český název vedle chybějícího kousku okraje, kde byl patrně i název německý. Pomocným vodítkem k určení stáří a vydavatele nám je identický aršík s vystřihovánkou zvěřince pocházející ze stokusové série vydavatelství HERMA. Ten obsahuje názvy ještě ve francouzštině a angličtině a pořadové číslo. Důležité pro další identifikaci jsou také dochované díly a figurky z původního archu, vydaného J. F. Schreiberem na přelomu 19. a 20. století:

Zverinec-Schreiber

Vydavatelství HERMA na počátku své vydavatelské činnosti tisklo vystřihovánky původně vydané tímto německým vydavatelem, které barevně upravilo.

Základem zjišťování původu zůstává na prvním místě znalost tvorby známých vydavatelů a srovnávání s těmito neznámými. O takovém pátrání po historii pradědečkovských vystřihovánek se můžete dočíst v knize Kouzelná historie papírových vystřihovánek, která vám kromě zajímavé čtení nabídne i další vystřihovánky z našeho muzea.

Zvěřinec – pokyny ke stavbě:

ZvěřinecDávné vystřihovánky běžně nemívaly žádné návodné texty ani kresby. Aršík s jednotlivými díly obsahoval pouze malý obrázek hotového díla (náhled vpravo). Díky dochovaným slepeným modelům víme, že ne vždy bylo dosaženo dokonalého výsledku.

Model zvěřince je na první pohled velmi jednoduchý, přesto doporučujeme si jednotlivé díly před započetím stavby pečlivě prostudovat. Pro snadnější ohýbání narýhujte hrany, pak vystříhejte nebo vyřežte postupně všechny díly a naohýbejte je. Sestavený model nalepte na obarvenou podložku a doplňte přesně vyřezanými figurkami, které mile navodí atmosféru před vstupem do zvěřince. Zručnější modeláři si vyrobí a vyvěsí dvě vlaječky, které ve vystřihovánce chybí.

-JoK-

Zvěřinec Zvěřinec Zvěřinec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..