Zvířata – osel a kanec

Název: Zvířata – osel a kanecZvířata - osel a kanec
Vydavatel: P.I.E.G.A, Itálie
Rok vydání: 30. léta 20. století
Autor: Forbicicchio
Formát: 30 × 20 cm
Počet vystřihovacích dílů: 2
Reprint: ABC č. 9 / roč. 61 (vyšlo 26. 4. 2016) – v ABC zmenšeno
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

PIEGA-logoO vydavatelství s obchodní značkou P.I.E.G.A (piega znamená v italštině přehnout, přeložit, ohyb, přehyb) víme pouze to, že pocházelo z italského Milána a své sešity s vystřihovánkami publikovalo po celé Evropě v různých jazykových mutacích. Autorem jednoduchých vystřihovánek zvířat, která se po vystřižení poskládala jako jednoduché origami, byl Forbicicchio. Jde s určitostí o pseudonym, neboť v italštině se nůžky řeknou forbici. Pojmem forbicicchio se také v Itálii a ve Švýcarsku označuje tradiční umění vyřezávání a vystřihování siluetových obrázků z papíru.

PIEGA-zvirata-obalka PIEGA-miliziano1 PIEGA-miliziano2

Vedle nejméně čtyř sešitů se zvířaty vydala P.I.E.G.A i jiné skládačky, např. figurky vojáčků. Vystřihovánky jsou tištěny oboustranně. Forbicicchiova zvířata byla inspirací českému vydavatelství „Kohout“, které své vystřihovánky většinou přebíralo od jiných vydavatelů a graficky je upravovalo. A tak se tehdejší mladí stavitelé mohli setkat s italskými zvířátky i na šesti arších od „Kohouta“ přepracovaných na tisk jednostranný:

PIEGA-zvirata PIEGA-zvirata-navod

Zvířata, osel a kanec divoký – pokyny ke stavbě:

Zvířata - osel a kanecVystřihovánky osla a kance se skládají z jednoho dílu a i přes svoji jednoduchost bude jejich sestavení vyžadovat přesnost a trpělivost. Nejprve si narýhujte všechny lomové čáry a poté jednotlivé díly vystřihněte. Postupně vše naohýbejte. U ohýbání musíte přemýšlet kam ohnout. Naštěstí máte jen dvě možnosti a tak věříme, že po chvíli se ze složených figurek zvířátek budete radovat. Pro lepší vzhled si můžete z rubu prosvítající nohy a uši zabarvit, případně zaretušovat střihové hrany a ohyby.

-JoK-

Zvířata - osel a kanec Zvířata - osel a kanec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..